Irský setr

Irský setr (Irish Red Setter) je hravý, laskavý, přítulný, oddaný, velmi inteligentní a také poněkud svéhlavý pes. Majitelé tohoto psa milují převážně pro jeho hravost a mírnou povahu. Pro účely myslivosti je tento pes poněkud hůře vycvičitelný, přesto jde o vynikajícího loveckého psa s výborným nosem a neutuchající ochotou pracovat. Dorůstá do velikosti mezi 55 - 67 cm a váží od 27 - 32 kg. Protože je tento pes velmi citově vázán na svého pána a jeho rodinu, je rád v centru dění a tudíž mu nesvědčí život v kotci nebo jakkoliv mimo svou rodinu. K návštěvám je tento pes velmi přátelský a každého návštěvníka nadšeně vítá.

Irský setr (Irish Red Setter) - Historie

Podle názvu plemene je zřejmé, že tento pes pochází z Irska. Jde o původně loveckého psa, který vznikl křížením červenobílého setra, zlatého retrívra a červeného vlkodava. Existují však domněnky, že Irský setr mohl vzejít také křížením irského vodního španěla, bretaňského ohaře nebo pointra, jehož svou stavbou těla připomíná. Jak už bylo řečeno, Irský setr je lovecký pes, který patřil k honitbě stejně neodmyslitelně jako kůň nebo sokol. Používal se k vystavování, což znamená, že pes vyčenichal kořist a potom ležel nehnutě poblíž převážně pernaté zvěře (bažanti, křepelky..) a čekal až jeho pán chytí nelezenou zvěř do sítí. Původ tohoto psa může být prokázán zpětně až do počátků 18.stolení, avšak jeho největší rozmach se datuje až do druhé poloviny století 19.

Irský setr (Irish Red Setter)- Základní péče

Irský setr je velmi temperamentní a horlivý pes, který potřebuje ke svému životu dostatek pohybu.Je tedy nezbytně nutné věnovat mu v tomto směru poměrně hodně času. Tento pes potřebuje samozřejmě také kvalitní péči o tělo. Jeho srst musí být několikrát týdně kartáčována a několikrát ročně také trimována. Základem jeho krásné a lesklé srsti je její pravidelná údržba, která se nesmí podceňovat. Vzhledem k jeho dlouhým, svěšeným uším zde hrozí častější zánět a proto se musí chlupy v okolí zvukovodu také odstřihávat. Kvalitní a vyvážené krmivo vybírané s ohledem na jeho atletickou postavu je také nezbytnou součástí kvalitního života vašeho irčana, který se při správné péči dožívá v průměru 13 let.

Irský setr (Irish Red Setter) - FCI standard

Irský setr se řadí dle standardu do sekce ohařů. Je proto velmi elegantní, má lehké a jemné pohyby a celkově je to pes velmi vyvážených proporcí.

Hlava je dlouhá a úzká s důraznými nadočnicovými oblouky a velmi výrazným stopem. Čenich má černou nebo tmavě hnědou barvu s doširoka otevřenými nozdrami. Uši jsou dlouhé, jemné, zavěšené vzadu nízko na hlavě. Vrchní pysky jsou pevně sevřené a skus je požadován pouze nůžkový.

Krk je dlouhý a svalnatý ne příliš silný a mírně klenutý.

Hrudník má hluboký, vpředu poměrně úzký.

Hřbet je rovný, bedra lehce klenutá a svalnatá a záď je široká.

Ocas je středně dlouhý, posazený nízko se silným kořenem a směrem ke konci se zužující do špičky. Je nosen v úrovni hřbetu nebo pod linií zad.

Hrudní končetiny jsou rovné, šlachovité a pružné.

Pánevní končetiny jsou dlouhé a svalnaté.

Tlapky jsou malé a pevné, se silnými a dobře klenutými prsty.

Srst má poměrně dlouhou, hladkou a jemnou. Místy může být zvlněná a dobře přiléhá k tělu. Na hlavě a přední straně končetin je srst krátká, na zbytku těla delší a na ocase tvoří tzv.vlajku.

Barva je kaštanová bez černých stop, povolené je bílé zbarvení na hrudi, krku, prstech nebo na čele.

 

Zdroj: Irský setr.info

Po odeslání bude navrhovaný popisek zkontrolová a po kontrole redakcí serveru bude uveřejněn na této stránce vč. Vašeho jména a URL adresy.
Nahrávejte výhradně obrázky ve formátu JPG, GIF nebo PNG!
 
 
Tučně označené údaje jsou povinné!


Menu v hlavičceTOPlist