Americký kokršpaněl

Americký kokršpaněl je psí rasa.

Původ a historie

Americký kokršpaněl vznikl šlechtěním Anglického kokršpaněla, který se dostal do Ameriky s anglickými přistěhovalci již na začátku 17. století. Jiná verze tvrdí, že přišli až mnohem později, a to v 19. století z chovné stanice Jamese Farrowa. Každopádně od té doby se datuje jejich přerod na „Američana".

V roce 1883 byl Americký kokršpaněl poprvé k vidění na výstavě v Manchesteru ve státě New Hampshire, kde vyvolal velký rozruch. Záhy se stal v Americe velmi populární a ve 30. letech 20. století se chov kokrů definitivně rozdělil na klasické a tzv. New Look, který měl trochu jiné parametry. V roce 1946 snaha chovatelů vyvrcholila uznáním Amerického kokra za samostatné plemeno a to i přes silné protesty konzervativních chovatelů v Anglii. Americký Kennel Club však věděl, co dělá a do málo početné rodiny národních plemen Ameriky tak přibyl další přírůstek. Americký kokr se velmi rychle stal jedním z nejpopulárnějších a nejrozšířenějších psů v Novém Světě. Původně byl používán k lovu, stejně jako jeho anglický příbuzný, ale později se kvůli svému nádhernému vzhledu stali více plemenem společenským. Navíc jeho dlouhá srst je pro lov v lese poněkud nepraktická.

Do Čech se dostali první jedinci v roce 1976 ze SRN a stejně jako ve své vlasti, i u nás velmi rychle dostihli popularitou Anglického kokršpaněla.

Standard

Klasifikace FCI

  • Skupina 8:Retrívři, slídiči a vodní psi
  • Sekce 2:  Slídiči, bez pracovní zkoušky. Původním uřčením to byl aportér drobné zvěře, dnes je veden jako společník. Oficiální zkratka v ČR je AK.

Zbarvení

  • černá
  • krémová
  • hnědá až červená
  • vícebarevný s jasně odlišenými skvrnami, z nichž jedna musí být bílá

Zdroj: Wikipedia

Po odeslání bude navrhovaný popisek zkontrolová a po kontrole redakcí serveru bude uveřejněn na této stránce vč. Vašeho jména a URL adresy.
Nahrávejte výhradně obrázky ve formátu JPG, GIF nebo PNG!
 
 
Tučně označené údaje jsou povinné!


Menu v hlavičceTOPlist